Kredyty bankowe i prywatne pożyczki pozabankowe to dwa rozwiązania pożyczania pieniędzy, z których korzystamy najchętniej na rynku, pozostawiając w tyle pożyczanie środków od znajomych i rodziny czy pożyczki społecznościowe lub inne sposoby kredytowania. Gdy jednak chcemy pożyczyć pieniądze, bardzo często stajemy przed dylemat czy wybrać kredyt bankowy czy pożyczkę prywatną. Różnią się one od siebie w znaczący sposób, choć oba typy produktów finansowych umożliwiają pożyczanie pieniędzy na konkretny czas. W tym tekście przedstawiamy różnice, zalety i najważniejsze informacje o kredytach bankowych jak i prywatnych pożyczkach pozabankowych.
Kredyty bankowe – podstawowe informacje
Kredyty bankowe to kredyty pieniężne udzielane przez banki na podstawie prawa bankowego. Są one udzielane jedynie przez banki ich klientom. Kluczowym elementem jest tutaj prawo bankowe, które zostało stworzone specjalnie dla sektora bankowego, ściśle regulują cały proces kredytowania oraz kredytu definiując podmiotowość banku i klienta z pełnymi tego konsekwencjami. Na rynku istnieje ok. kilkunastu banków komercyjnych, w których możemy skorzystać z szerokiej oferty kredytów. Są to kredyty ratalne, gotówkowe oraz dedykowane np. samochodowe, hipoteczne, konsolidacyjne o konkretnym charakterze. W bankach możemy wziąć też kredyt w formie karty kredytowej lub limitu w koncie czyli w elastycznej wersji. Aby skorzystać z kredytów bankowych, należy mieć ukończone 18 lat, posiadać zdolność kredytową, nie być zadłużonym i złożyć wniosek w banku. Cały proces możemy wykonać osobiście w oddziale banku lub internetowo w bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej.
Zalety kredytów bankowych
Pierwszą zaletą kredytów bankowych jest możliwość skorzystania z oferty w oddziale banku i porozmawiania z doradcą bankowym. To bardzo ważne przy skomplikowanych kredytach lub tych opiewających na duże sumy. Plus ten docenią też osoby starsze lub preferujące osobisty kontakt. Banki są również instytucjami zaufania publicznego pod ścisłym nadzorem KNF i innych instytucji, które działają na podstawie prawa bankowego. Jesteśmy więc chronieni w maksymalny sposób prawem i nie musimy obawiać się nieuczciwych zapisów w umowach czy niskiej jakości współpracy. Banki posiadają też szeroką ofertę, z której możemy skorzystać, wybierając doskonale dopasowane do nas produkty bankowe. Korzyścią kredytów bankowych jest również ich oprocentowane. Te waha się od 10% do 20% RRSO przy rocznym kredycie i jest pozytywne w porównaniu z często dużo wyższymi kosztami prywatnych pożyczek pozabankowych.
Kiedy warto złożyć wniosek o kredyt bankowy?
Kredyt bankowy warto wybierać w kilku przypadkach. Z pewnością będzie to sytuacja kiedy wiążemy się kredytem na bardzo długi czas i zależy nam na renomie instytucji finansowej, od której pożyczamy środki. Będzie to też sytuacja kiedy kredyt opiewa na bardzo dużą sumę lub gdy przy dużych sumach pożyczki niższe oprocentowanie bankowe da sporą korzyść. Produkty bankowe to też sposób na elastyczne pożyczki pieniędzy w formie karty kredytowej lub limitu. Jeśli zatem zależy nam na dostępie do elastycznego kredytu, który możemy spłacać samodzielnie według własnego uznania, wybór banku będzie najlepszym rozwiązaniem. Kredyt w banku, warto wziąć również jeśli posiadamy już inne produkty bankowe, aby wszystkie je obsługiwał jeden — ten sam bank. Znacznie ułatwi to rozliczenia czy kontakt z bankiem oraz prowadzenie wszystkich produktów bankowych.
Pożyczki pozabankowe – podstawowe informacje
Pożyczki pozabankowe to pożyczki prywatne udzielane przez prywatne instytucje finansowe. Na rynku działa ok. kilkudziesięciu takich instytucji finansowych, które są zarówno polskimi firmami jak i globalnymi markami. Prywatni pożyczkodawcy oferują udzielenie pożyczki w różnej formie. Mogą być to pożyczki krótkoterminowe tzw. chwilówki, pożyczki ratalne czy pożyczki dedykowane np. samochodowe, konsolidacyjne czy hipoteczne. Pożyczek pozbawionych udziela się na podstawie prawa cywilnego i to ono reguluje wszystkie kwestie związane z pożyczaniem pieniędzy.
Najczęściej udziela się ich internetowo — na stronie pożyczkodawców składając wniosek i otrzymując jedynie przelew na konto bankowe. Aby skorzystać z prywatnych pożyczek pozabankowych, należy mieć ukończone 18 lat oraz nie być zadłużonym, choć w pewnych sytuacjach wzięcie takich pożyczek jest również możliwe z małym zadłużeniem. Należy też spełnić warunki pożyczkodawcy i złożyć wniosek o pożyczkę. Udzielanie pożyczek prywatnych na podstawę praw cywilnego jest mniej rygorystyczne. Choć każdy pożyczkodawca sprawdza zadość kredytową klienta decyzje pozytywne są udzielane bardzo często, nawet gdy pożyczkobiorca posiada niski dochód.
Zalety pożyczek pozabankowych
Plusem pożyczek pozabankowych są niewątpliwie niższe wyganiania odnośnie klientów. Liberalne podchodzenie do tej kwestii przez prywatne firmy pozabankowe sprawa, że wiele osób, które nie otrzymają kredytu, może otrzymać prywatną pożyczkę pozabankową. Na rynku istnieje wiele prywatnych pożyczkodawców, dzięki czemu możemy wybierać jedynie tych renomowanych i sprawdzonych, którzy są znani na rynku, ograniczając ryzyko współpracy z nieuczciwymi pożyczkodawcami. Firmy ta działają też bardzo profesjonalnie, dzięki czemu wzięcie pożyczki jest proste. Kolejną zaletą jest możliwość uzyskania środków nawet w ciągu kilkunastu minut, jeśli mamy konto bankowe w tym samym banku co firma pożyczkowa, a weryfikacja naszej osoby przebiegnie poprawnie. Nie musimy również wychodzić z mieszkania, aby uzyskać taką pożyczkę.
Kiedy warto skorzystać z pożyczki pozabankowej?
Z pożyczek pozabankowych, warto korzystać w kilku sytuacjach. Z pewnością pierwszą z nich są promocyjne oferty tak jak w przypadku darmowych chwilówek. Dzięki promocjom możemy pożyczyć środki nawet za darmo na krótki okres lub na bardzo atrakcyjnych warunkach — zarówno finansowych jak i funkcjonalnych. Z pożyczek pozabankowych, warto korzystać również gdy nie posiadamy aż tak dużej zdolności kredytowej, aby móc skorzystać z ofert kredytów. W takim wypadku gdy nie chcemy prosić nikogo o pomoc, prywatne firmy pożyczkowe mają niższe wymagania i mogą być bardzo pomocne. Należy jednak pamiętać, aby warunki finansowe były choć zbliżone do kredytów bankowych. Pożyczki pozabankowe będą też wskazane, jeśli zależy nam na krótkich pożyczkach na małe sumy. Często uruchomienie kredytu jest bardziej czasochłonne lub możliwe jedynie przy większych sumach, których nie potrzebujemy.