7 rzeczy, które możesz zrobić, aby lepiej sprzedać mieszkanie

Sprzedaż mieszkania to w dzisiejszych czasach nic skomplikowanego. Praktycznie każda nieruchomość znajdzie nabywcę, nawet ta wyjątkowo zaniedbana. Tyle tylko, że nie oznacza to, że uzyskamy za nią korzystną cenę. Warto poprawić kilka drobiazgów, aby nasza nieruchomość sprzedała się „na pniu”, zwłaszcza że, nie wymagają wielkiego nakładu finansowego.

Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy

Niestety, nadal pokutuje w nas sentyment do przechowywania wszystkiego, co możliwe przez całe lata. To zapewne relikt okresów niedoborów i braków w zaopatrzeniu. W ten sposób w mieszkaniach gromadzimy całe historie rodzinne, które dla nas mogą mieć wartość sentymentalną, a dla potencjalnych kupujących są po prostu stertą gratów, których trzeba się pozbyć. Zanim wystawisz mieszkanie na sprzedaż, opróżnij je ze wszystkiego.

Generalne porządki

Sprzątanie to zajęcie nudne, żmudne i wymagające poświecenia czasu. Nie dość na tym, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dobre sprzątanie wymaga użycia profesjonalnych narzędzi, odpowiedniej chemii gospodarczej i wiedzy. To powody, dla których warto zlecić sprzątanie profesjonalnej firmie, po to, aby nie zrobić sobie wstydu przy pokazywaniu mieszkania.

Odświeżenie ścian, czyli malowanie

To z kolei zadanie, które spokojnie można wykonać samemu, bo nie wymaga specjalnej wiedzy. Nie zapominaj tylko o wyborze odpowiedniej farby, jeśli chcesz zaoszczędzić sobie pracy, postaw na dobrą jakość o wysokim kryciu. Zwłaszcza że, warto postawić na jasne kolory: optycznie powiększą pomieszczenia, pozwalają na zgubienie krzywizny ścian i są proste do przemalowania. Malowanie błyskawicznie odświeża mieszkanie i daje wrażenie nowości.

Posprzątaj i zaaranżuj balkon

Powierzchnia balkonu nie wlicza się do wycenianego metrażu, ale zadbany balkon, szczególnie po trudnym czasie pandemii, znacząco podnosi wartość mieszkania. Przykrycie podłogi, ustawienie dwóch krzesełek i stolika oraz kilku doniczek z kwiatkami, kosztuje niewiele, a kupujący ma wrażenie, że zyskuje dodatkową powierzchnię użytkową.

Piwnica, garaż i schowek, które mogą być kluczowe dla klienta

Warto także w tych pomieszczeniach wykonać dodatkowe sprzątanie i odmalować je. Nie ma co ukrywać, w mieszkaniu w bloku każdy metr jest na wagę złota i miejsce do przechowywania niezbędnych sezonowo rzeczy: dziecięcych sanek, rowerów czy wózka staje się bezcenne. Kilka litrów farby, dodatkowa żarówka i stworzysz kolejną powierzchnię użytkową.

Zainwestuj w oświetlenie

Puste, wysprzątane, jasne pomieszczenia mogą sprawiać nieco zbyt sterylne wrażenie, a to nie wpływa dobrze na klimat i nastrój kupujących. Bardzo wiele możesz zmienić światłem. Inwestycja nie musi być ogromna, wystarczą papierowe abażury i stojące lampy, by mieszkanie nabrało kameralności. Dodatkowa listwa świetlna podkreśli ważniejsze miejsca w mieszkaniu.

Popracuj nad ogłoszeniem

Nie ma sensu wydawanie pieniędzy na pozycjonowanie ogłoszenia czy dodatkowe płacenie za ramki, jeśli nie zostanie ono dobrze opracowane. Zadbaj o opis, ze wskazaniem atutów mieszkania, lokalizacji i pobliskich „atrakcji”. Może to być szkoła, park, plac zabaw, sklep, przychodnia czy kościół. Nie zapominaj o wskazaniu opcji dojazd komunikacją miejską. Zdjęcia są dziś oczywistym elementem ogłoszenia, ale rzut mieszkania niekoniecznie. Tymczasem to istotny, bo pobudzający wyobraźnię aranżacyjną element. Potencjalny kupiec bez trudu wyobrazi sobie, gdzie ustawi łóżko, a gdzie szafę.

Zostaw komentarz!