7 tematów finansowych, które musisz omówić z partnerem!

Pieniądze w związku są bardzo ważne i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Rzecz jasna, miłość, pokrewieństwo dusz czy słynne motyle w brzuchu, szczególnie na początku relacji mają ogromne znaczenie. Tyle że w życiu najważniejsze jest to, co przychodzi z czasem: szacunek, partnerstwo, wzajemna opieka i spokojny byt finansowy. Jakie tematy, trzeba podjąć, aby uniknąć sporów o pieniądze?

Zajmujesz się domem, pracujesz, czy pracujesz w domu?

To bodaj najważniejszy problem, do rozstrzygnięcia już na samym początku. Musicie ustalić, jak wyobrażacie sobie swoją zawodową karierę, które z was jest w stanie na chwilę z niej zrezygnować, aby poświecić się opiece nad dziećmi, czy może w ogóle nie chcecie mieć dzieci, bo planujecie wyłącznie życie domowe. Drobiazgi, w rodzaju codziennych zakupów czy porządków domowych są w stanie zrujnować najlepszy związek.

Dzielimy się wszystkim, czy każdy pracuje na swój rachunek?

Polacy niechętnie rozmawiają o pieniądzach, a wielu z ans pojęcie intercyzy zna wyłącznie z seriali telewizyjnych. Tymczasem ustalenie, wspólnie czy osobno może zaważyć na całej przyszłości. Najczęściej wybierana wspólnota nie zawsze bywa korzystna, wspólny jest bowiem nie tylko majątek, ale i zobowiązania. Jeśli twój partner ma zamiar robić ryzykowne interesy, może to być niezbyt ostrożne…

Wolisz mieszkać w domu z ogrodem, czy preferujesz życie w bloku?

Mieszkanie? Dom? W centrum czy poza miastem? Na te wszystkie pytania powinniście odpowiedzieć sobie jeszcze przed zawarciem związku. Nie bez powodu mówi się, że nic tak nie łączy, jak wspólny kredyt hipoteczny… To zwykle największe finansowe zobowiązanie w życiu, które podejmujemy i musimy być w pełni świadomi, jaką nieruchomość chcemy spłacać przez najbliższych 20 lat.

Czy chcesz mieć dzieci?

Chcemy mieć dzieci? Nie chcemy? Kto będzie się nimi opiekował, wtedy, gdy to konieczne? Wychowanie małego człowieka jest bardzo kosztowne i musimy być naprawdę pewni, że wiemy, z jakimi konsekwencjami finansowymi się wiąże; poczynając od pieluch, a kończąc na czesnym w renomowanej szkole.

Musimy mieć wspólny budżet i dzielić się kosztami. Czy masz coś przeciw?

Jaki macie stosunek do pieniędzy? Prowadzicie budżet domowy, zadbacie o poduszkę bezpieczeństwa finansowego, macie wspólne konto, czy osobne. Jak wygląda proporcja waszych wpłat na wydatki domowe? Kto zarządza tymi pieniędzmi? Kto odpowiada na opłacanie rachunków w terminie, a które z was dba o codzienne zakupy? Na te podstawowe pytania musicie odpowiedzieć sobie bardzo szybko, zanim jedno z was narobi „zamieszania” w finansach i związku.

Decydując się na dzieci i dom musimy pomyśleć o przyszłości

To kolejne z pytań, na które musicie odpowiedzieć, inwestycje pewne czy ryzykowne, myślenie perspektywiczne, rozwojowe. Inwestować można nie tylko w akcje, obligacje, nieruchomości, ale też w siebie czy partnera.

Czy masz jakieś cele, pasje, zainteresowania, aby nie nudzić się sama ze sobą?

To bardzo ważne, aby wiedzieć, czy macie podobny stosunek do życia i czerpania z niego radości: jesteście domatorami, czy raczej typem nomadów i kochacie podróże, podobnie jak to, czy jesteście rozrzutni i chcecie czerpać z życia garściami, czy raczej wolicie spokojnie odłożyć na realizację marzenia, nawet jeśli nastąpi to w odległej przyszłości.

Zostaw komentarz!